Tizenkét féle betűjelzésből besorolási skála szerint történik az épület értékelése a tanúsítványban. A legmagasabb fokozat az A+++ kategória, a legalacsonyabb az „I”. Kiemelten fontos az A osztály, ez ugyanis a referencia érték, ettől alacsonyabb besorolású épületeket 2024-től nem lehet építeni.
A tanúsítvány 5 évig érvényes, de csak akkor, ha az energiaosztályok nem változnak meg 5 éven belül, illetve az építményen nem végeznek korszerűsítést vagy átépítést. Ha a dokumentum az előbbiek valamelyike miatt érvényét vesztené, ez megújítási kötelezettséget nem jelent a tulajdonosoknak. Ha újra szükség van a szakvélemény aktualizálására, javasoljuk, hogy az eredeti tanúsítót keressék fel, aki már ismeri az épületet.
A szakvélemény egy összesítővel kezdődik, ahol az egyedi azonosító szám mellett olyan adatok szerepelnek, mint a megrendelő neve, az épület helyrajzi száma, számítások eredményeként kapott besorolás. Minden esetben tartalmazza a számításokat is, ami szerint a minősítést kapta a rendeltetési egység.
A javasolt korszerűsítéseket a tanúsítvány legvégén találjuk. A részletes számítások alapján meg lehet állapítani, hogy hőszigetelés vagy gépészeti korszerűsítés csökkentené-e költséghatékonyabban az energiafogyasztást.
Helyszíni szemlét minden esetben tartani kell - a rendeleti előírások szerint. A szemle során azokat a műszaki adatokat vesszük fel, amelyek alapján a számítások elkészíthetők (falak, födémek, kazán, fűtési rendszer, stb.). A tanúsítványban minden megvizsgált paramétert hivatalosan rögzítenünk kell.
A számításokat kötelezően a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet rendelet szabályai szerint kell elvégezni. Az itt leírt módszerrel megbecsüljük a lakás energiafogyasztását, és a kiszámolt paramétereket összehasonlítjuk az országos követelményszinttel. A követelményhez mért eltérés alapján kapja meg az osztályzatot az épület. A számítást lakás-zöldkártya néven is emlegetik, de ez nem fog meghonosodni a magyar nyelvben. Ha a szakember felmért minden paramétert és előírások betartásával dolgozott, a végeredmény pontos és objektív lesz - független a készítő személyétől.
A Magyar Építész vagy Mérnök Kamarai tagság feltétele annak, hogy valaki tanúsítást végezhessen. A 244/2006. (XII. 5.) szakmagyakorlásról szóló kormányrendelet előírja legalább egy év tapasztalat, szakirányú mérnöki diploma, jogosultsági vizsga meglétét.
Az energiatanúsítvány hitelesítő számmal rendelkezik, amely alapján ellenőrizhető. A földhivatal a tanúsítványt nem kéri be a tulajdonjog átírásához, az azonosító HET számot azonban ellenőrizhetik.
Lakássági beruházóknak és vállalkozásoknak is többféle energetikai pályázat futott a közelmúltban, amelyeken sikeresen vettünk részt ügyfeleinkkel. Ha Ön is szeretne támogatást nyerni ingatlanja korszerűsítéséhez, vegye fel velünk a kapcsolatot és egyeztetjük az aktuális lehetőségeket! Bármilyen energiahatékonysági pályázatról is van szó, a tanúsítvány elkészíttetésére mindenképp szükség lesz, ezt ugyanis be kell nyújtania a mellékletek között. A mérnök munkája ilyen esetekben az, hogy kiszámolja, a tervezett átalakítással mekkora energiamegtakarítást tudnak elérni. Bármilyen kérdése van a témában, készséggel válaszolunk.